4 czerwca 2019

Najlepsze sposoby na walkę z zaparciami w ciąży

Wypróżnianiu w ciąży najlepsza pozycja

Wiele kobiet w ciąży boryka się z problemami z wypróżnianiem. Jest to bardzo powszechne zjawisko i może mieć wiele przyczyn. Towarzyszą im zaparcia oraz wzdęcia, które najczęściej powodują spowolnienie motoryki jelit oraz zmniejszenie napięcia mięśni w przewodzie pokarmowym. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.

Przyczyny oraz następstwa zaparć i wzdęć w ciąży

Szacuje się, że kłopoty z zaparciami oraz wzdęciami ma około 30% kobiet. Ta liczba podwaja się, gdy mówimy o kobietach ciężarnych. Perystaltyka jelit zostaje w tym czasie zachwiana, co ma związek z wysoką produkcją progesteronu, czyli hormonu ciążowego. Przyszłe mamy bardzo często ze względu na wymioty są również bardzo odwodnione, co nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu jelit i przewodu pokarmowego. Kobiety w trakcie takich dolegliwości odczuwają dokuczliwe bóle brzucha, które są tylko jednym z szeregu innych następstw zaparć i wzdęć. Oprócz tego mogą one powodować wzmożone gazy, mdłości, a nawet hemoroidy.

Prawidłowo kobieta w ciąży powinna wypróżniać się przynajmniej raz na dwa dni, a najlepiej 1-2 razy dziennie. Jeśli defekacja następuje rzadziej, warto zastosować się do kilku zaleceń, które pomogą nie tylko uporać się, a nawet zapobiec problemom z wypróżnianiem.

Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna w ciąży

Takie zalecenie otrzyma każda kobieta w ciąży, która uda się do lekarza. Zanim wprowadzone zostanie leczenie farmakologiczne, warto zadbać o prawidłową dietę i systematyczną aktywność fizyczną, która w większości przypadków pomoże rozwiązać problemy z wypróżnianiem u kobiet w ciąży.

Jeśli chodzi o jadłospis, bardzo istotne jest wprowadzenie do niego produktów bogatych w błonnik. Są to przede wszystkim warzywa, suszone owoce (śliwki, morele, figi), orzechy, produkty zbożowe (otręby, pieczywo pełnoziarniste, kasze), a także nasiona roślin strączkowych. Konieczne jest również odpowiednie nawodnienie, dlatego kobieta w ciąży powinna pić przynajmniej 2-2,5 l wody na dobę, a dzień zaczynać szklanką ciepłej wody z cytryną, która świetnie pobudzi układ trawienny.

Z kolei w kwestii aktywności fizycznej wszystko zależy od możliwości kobiety ciężarnej. Jeśli ciąża jest prawidłowa i nie ma żadnych przeciwwskazań, warto każdego dnia zapewnić swojemu organizmowi przynajmniej pół godziny ruchu. Może to być na przykład spacer lub pływanie. Jeśli przed ciążą kobieta była mało aktywna, dobrze jest zacząć od drobnych aktywności, by nie przeciążyć swojego ciała.

Dobre nawyki w kwestii wypróżniania w ciąży

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w prawidłowym wypróżnianiu odgrywa pozycja ciała. Nasz organizm nie jest przystosowany do wydalania na siedząco, ponieważ w tym momencie okrężnica jest zakrzywiona, a przez to zablokowana, co znacznie utrudnia cały proces. Najlepsza anatomicznie pozycja do wypróżniania, to pozycja „w kucki”, kiedy nogi są przyciągnięte do tułowia. Dzięki temu mięśnie oplatające okrężnice rozluźniają się, a wszelkie złogi pokarmowe mogą zostać swobodnie wydalone z organizmu. Taką pozycję można bardzo łatwo osiągnąć dzięki urządzeniu GOKO, które wspomaga proces wypróżniania i przynosi ulgę kobietom w ciąży cierpiącym na zaparcia czy wzdęcia.

Polecamy również

15 marca 2019

Bezpieczny sposób na zaparcia w ciąży

Wiele kobiet w ciąży boryka się z problemami z wypróżnianiem. Jest to bardzo powszechne zjawisko i może mieć wiele przyczyn. Towarzyszą im zaparcia oraz wzdęcia, które najczęściej powodują spowolnienie motoryki jelit oraz zmniejszenie napięcia mięśni w przewodzie pokarmowym. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić. Przyczyny oraz następstwa zaparć i wzdęć w ciąży Szacuje się, że […]
29 maja 2019

Zaparcia w ciąży - przyczyny i leczenie

Wiele kobiet w ciąży boryka się z problemami z wypróżnianiem. Jest to bardzo powszechne zjawisko i może mieć wiele przyczyn. Towarzyszą im zaparcia oraz wzdęcia, które najczęściej powodują spowolnienie motoryki jelit oraz zmniejszenie napięcia mięśni w przewodzie pokarmowym. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić. Przyczyny oraz następstwa zaparć i wzdęć w ciąży Szacuje się, że […]