Zaparcia w ciąży – przyczyny i leczenie
Zaparcia w ciąży to niestety częsty towarzysz tego radosnego dla każdej kobiety czasu. Na szczęście walczyć z nimi możemy np. za pomocą dobrej diety bogatej w błonnik. Poznaj bezpieczne domowe sposoby na zaparcia w ciąży.
Zaparcia w ciąży – objawy
Zaparcia w ciąży objawiają się niemożnością wypróżnienia, a taki stan trwa przynajmniej od trzech dni lub dłużej. Mogą towarzyszyć im gazy, wzdęcia oraz bóle brzucha. Nieprzyjemności związane z problemami z oddaniem stolca zna każdy. Objawów zaparć w ciąży nie można lekceważyć, ponieważ w dłużej perspektywie mogą prowadzić do powstawania hemoroidów. Szacuje się, że ryzyko wystąpienia zaparć w czasie przechodzenia ciąży wzrasta trzykrotnie. Najgorszy pod tym względem jest III trymestr, w którym rozrośnięta macica mocno naciska na narządy układu trawiennego.
Zaparcia w ciąży – przyczyny
Zaparcia w ciąży spowodowane są przede wszystkim przez nadprodukcję progesteronu – hormonu ciążowego. To właśnie ów hormon spowalnia trawienie i osłabia pracę jelit powodując zaparcia. Progesteron rozluźnia mięśnie jelit i spowalnia proces przemieszczania się treści żołądkowej w kierunku odbytnicy. Do tego dochodzi stale rozrastająca się macica, która coraz mocniej naciska na różne organy wewnętrzne w jamie brzusznej powodując ich przemieszczenie, wliczając w to jelita.
Do przyczyn występowania zaparć w ciąży dochodzi także niska aktywność fizyczna oraz nieprawidłowa dieta ciężarnej. Spożywanie nadmiernej ilości czekolady, ryżu oraz jasnego pieczywa ma swój udział w powodowaniu problemów z wypróżnieniem. Inną niesprzyjającą okoliczność stanowi także anemia w ciąży. Konieczność suplementacji żelazem dodatkowo utrudnia wypróżnienie prowadząc do utrzymujących się zaparć. Jak sobie radzić w tym trudnym dla przyszłej mamy czasie?
Sposoby na zaparcia w ciąży – błonnik pokarmowy i nabiał
Istnieje kilka domowych sposobów na zaparcia w ciąży, które warto stosować jeśli dolegliwość nie jest przewlekła i nie daje niepokojących symptomów. W walce z zaparciami pomaga wprowadzenie do diety większych ilości błonnika pokarmowego, który obecny jest w wielu produktach spożywczych dostępnych w każdym sklepie. Dobre źródło błonnika to na przykład:
- suszone jabłka,
- fasola szparagowa,
- migdały i orzechy laskowe,
- czarne porzeczki,
- maliny,
- suszone figi, śliwki i morele,
- otręby pszenne,
- rodzynki.
Jeśli cierpisz na zaparcia w ciąży dzień zaczynaj od pożywnej owsianki z dodatkiem suszonych owoców i orzechów. Warto wspomóc się także kuracją śliwkową i spożywać codziennie jeszcze przed śniadaniem kilka suszonych śliwek zalanych dzień wcześniej gorącą wodą. To dobry nawyk żywieniowy, który stosuje się także na sposób na zapobieganie hemoroidom.
Innym sprawdzonym sposobem na zaparcia, także w ciąży, jest spożywanie fermentowanego nabiału. Produkty takie jak kefir, jogurt naturalny, maślanka oraz mleko zawierają bakterie kwasu mlekowego przyspieszające perystaltykę jelit.
Sposoby na zatwardzenie w ciąży – z czego zrezygnować?
Wyżej pisaliśmy, że podczas walki z zaparciami w ciąży konieczne jest zrezygnowanie z czekolady, produktów z białej mąki oraz ryżu. Do tego trzeba dodać także makaron oraz kasze. Leczenie zaparć w ciąży dietą powinno także zakładać ograniczenie spożycia cukru, słodzonych napojów, mocnej kawy i herbaty. Nie można także stosować środków przeczyszczających innych niż zalecane przez lekarza prowadzącego ciążę, lecz prawdopodobnie lekarz i tak zaleci leczenie zaparć metodami naturalnymi. Z prostego powodu: tabletki na zaparcia czy inne preparaty przeczyszczające powodują gwałtowne ruchy jelit, które mogą doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu.
Sposoby na zaparcia w ciąży – dobre nawyki
Dobre codzienne nawyki mogą bardzo pomóc w zapobieganiu i leczeniu zaparć w ciąży. Przede wszystkim ciężarna powinna pić duże ilości wody mineralnej niegazowanej. Dobrze nawodniony organizm rozrzedza bowiem stolec ułatwiając jego wydalenie. Kolejna sprawa to aktywność fizyczna – o ile nie ma przeciwwskazań warto jest 2-3 razy w tygodniu wykonać gimnastykę ciała z przeznaczeniem dla ciężarnych. Czasami wystarczy nawet regularny 20-minutowy spacer na świeżym powietrzu pod warunkiem, że pamiętamy o nim codziennie.
Skuteczny sposób na walkę z zaparciami w ciąży to także prawidłowa postawa podczas wypróżniania, o czym wiele ciężarnych zapomina. Dzięki urządzeniom ułatwiającym wypróżnianie takim jak urządzenie GOKO możliwie jest przyjęcie wygodnej i naturalnej postawy ciała podczas wizyty w toalecie. Dzięki temu narządy układu trawiennego ustawione są pod optymalnym kątem umożliwiając łatwiejsze i bezbolesne wypróżnienie. Zatem dobra dieta, aktywność fizyczna oraz prawidłowe nawyki toaletowe pozwolą skutecznie walczyć z zaparciami w ciąży.