15 marca 2019

Bezpieczny sposób na zaparcia w ciąży

Wesoły kobieta w ciąży patrząc przez okno

Problemy z wypróżnianiem to nieprzyjemna dolegliwość, która dokucza kobietom w ciąży. Często jedną z nich są zaparcia. Powodem takich zaparć może być zmieniające się ciało kobiety oraz przemieszczanie i uciskanie organów wewnętrznych przez rozwijający się płód. Stosowanie odpowiedniej diety często nie eliminuje problemu, a branie środków farmakologicznych wiele przyszłych mam uważa za ryzykowne.
Jak więc sobie pomóc w takiej sytuacji i nie zaszkodzić dziecku?

Zaparcia w ciąży

Zaparcia w ciąży to bardzo powszechny problem. Dotyczy ponad połowy kobiet spodziewających się dziecka. Problemy z wypróżnianiem w ciąży, są naturalnym stanem wynikającym ze zmian zachodzących w organizmie kobiety, spowodowanymi przez rozwijającą się ciążę. W miarę rozwoju ciąży zwiększa się płód, który coraz bardziej uciska na jelita, co jeszcze mocniej nasila zaparcia. Dodatkowo w ciąży zwiększa się poziom wydzielania hormonów, w tym progesteronu. Jego główną funkcją jest przygotowanie organizmu kobiety, dokładniej wnętrza macicy, na stworzenie najlepszych warunków dla rozwijającego się w niej płodu. Efektem działania tego hormonu jest również rozluźnienie pracy jelit, w efekcie czego zaburzona zostaje ich praca, a mamy odczuwają to w postaci częstszych zaparć i „twardych” trudnych do wydalenia stolców.

Co wolno, a czego warto unikać

Codzienny jadłospis kobiety ciężarnej mógłby posłużyć wielu innym kobietom za przykład zdrowej i zbilansowanej diety. Mama spodziewająca się dziecka, dba o stan swojego zdrowia oraz o składniki pokarmowe, niezbędne dla prawidłowego rozwoju jej dziecka. Dlatego polecanie dodatkowych diet wydaje się być tu mało zasadne. Są jednak pewne szczegóły, na które warto zwrócić uwagę. W okresie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na świeże owoce i warzywa, o których mamy wiedzą i pamiętają, że należy je wkomponować w codzienne posiłki. Oprócz zbilansowanej diety kobietom od pierwszych dni ciąży zaleca się stosowanie suplementacji, w tym dbanie o odpowiedni poziom żelaza we krwi. I tu zalecamy ostrożność. Nawet dawki terapeutyczne żelaza, mogą prowadzić do zaburzeń czynności jelit i wzmagać dodatkowo problemy z zaparciami i prawidłowym wypróżnianiem. Wiele mam radzi sobie z tym problemem poprzez komponowanie posiłków, z uwzględnieniem produktów bogatych w żelazo tj.: wątróbka, płatki kukurydziane z żelazem, kakao, jaja kurze oraz pestki dyni czy słonecznika. Prawidłowo zbilansowana dieta z pewnością zapewni prawidłowy poziom żelaza w organizmie i suplementacja nie będzie konieczna. Dlatego przed decyzją o zakupie leku, nawet tego bez recepty, zalecamy skonsultować się z lekarzem.

Zdrowe nawyki

Wpływ na zdrowie każdego człowieka ma nie tylko to co jemy, ale również w jaki sposób to robimy. Jedzenie w pośpiechu, w pozycji stojącej, bez popijania powoduje, że pokarm jest niedokładnie rozdrobniony i przeżuty, a organizm ma trudności z jego trawieniem. Celebrowanie posiłku to dobry początek dnia i sposób na chwilę wytchnienia w następnych godzinach. Zalecamy wolniejsze przyswajanie posiłków, przeżuwanie każdego kęsa oraz przyswajanie większej ilości płynów. Nawykiem pomagającym w zapobieganiu zaparciom jest również aktywność fizyczna, która wzmaga pracę jelit. Krótki codzienny spacer czy regularna gimnastyka dla kobiet w ciąży, może przynieść zdecydowaną poprawę przy zaparciach.

Sposób ma znaczenie

Zaparcia wywołane uciskiem płodu na narządy wewnętrzne czy poranny pośpiech, wpływają na zmniejszenie ilości wypróżnień i problem jeszcze bardziej się pogłębia. Dodatkowo warto wiedzieć, że powstrzymywanie się od wypróżnienia osłabia mięśnie, co w przyszłości utrudnia ten proces jeszcze bardziej. Naturalnym i bezpiecznym sposobem na zmniejszenie zaparć i zwiększenie ilości wypróżnień, jest stworzone do tego celu urządzenie GOKO, wspomagające ten proces. Anatomiczną i najbardziej korzystną pozycją do wypróżniania jest pozycja „w kucki”. W tej sytuacji jelito grube jest tak ułożone, żeby proces wypróżniania był ułatwiony i wymagał mniejszego wysiłku. Taką pozycję pomaga przyjąć właśnie urządzenie GOKO, które zostało do tego specjalnie zaprojektowane.  Przyszła mamo poczytaj więcej o GOKO w zakładce POZNAJ GOKO.

Polecamy również

15 marca 2019

Bezpieczny sposób na zaparcia w ciąży

Zaparcia u kobiet w ciąży wymagają szczególnego podejścia. Przyszłe mamy poszukują rozwiązań skutecznych i jednocześnie bezpiecznych dla dziecka. Mamy dla ciebie kilka sprawdzonych sposobów na problemy z wypróżnianiem. Zapraszamy do lektury.
11 marca 2019

W jaki sposób intensywny i stresujący tryb życia wpływa na funkcjonowanie naszych jelit?

Zaparcia u kobiet w ciąży wymagają szczególnego podejścia. Przyszłe mamy poszukują rozwiązań skutecznych i jednocześnie bezpiecznych dla dziecka. Mamy dla ciebie kilka sprawdzonych sposobów na problemy z wypróżnianiem. Zapraszamy do lektury.