Ciesz się zdrowiem każdego dnia
GOKO - naturalnie, na co dzień
Na czym polega prawidłowe wypróżnianie?
Nowoczesny sedes jest wygodny, ale jego wadą jest przyjmowana na nim pozycja ciała. Siedząc, nasza okrężnica jest zakrzywiona i zablokowana dlatego, żeby w trakcie codziennych czynności nie przydarzyła Ci się przykra sytuacja.
Przyjmowanie pozycji siedzącej podczas wypróżniania powoduje wiele trudności i problemów, których nie zawsze jesteśmy świadomi. Problemem są długie pobyty w toalecie, nieregularne wypróżnienie oraz mimo użytego wysiłku niewielkie szanse na pełne wypróżnienie.
Istnieje proste i łatwe rozwiązanie, które może być pomocne i warte rozważenia. Przyjęcie pozycji „kucznej” (kąt 35º między tułowiem a udami), pozwala na rozluźnienie mięśnia oplatającego okrężnicę oraz wyprostowanie jej tak, aby złogi pokarmowe swobodnie mogły opadać w dół, wykorzystując przy tym siłę grawitacji.
WPŁYW „POZYCJI 35º” NA ZDROWIE
Jeśli jesteś sceptycznie nastawiony do pozycji „w kucki”, to pomyśl jak pozytywny wpływ może ona mieć na Twoje ciało oraz jakich chorób i dolegliwości możesz uniknąć. Poniżej podpowiadamy o kilku z nich:
Zaparcia
Wyprostowana i rozluźniona okrężnica w naturalny sposób pomaga opróżnić jelito. Zmniejsza natężenie użycia tłoczni mięśni brzucha. Zmiana pozycji na prawidłową stymuluje regularne wypróżnienia, poprawiając naturalną pracę jelit i zmniejszając prawdopodobieństwo przewlekłych zaparć.
Hemoroidy
Przyjęcie prawidłowej pozycji na sedesie zmniejsza parcie na naczynia krwionośne odbytu oraz napięcie mięśni zwieraczy. Mniejsza siła parcia podczas wypróżniania, w znaczny sposób zmniejsza ryzyko zachorowania na hemoroidy w podeszłym wieku.
Zespół jelita drażliwego (IBS)
Brak skutecznej metody leczenia tej choroby, powoduje możliwość skupienia się jedynie na łagodzeniu jej objawów. Przyjęcie pozycji ”w kucki” może wpływać pozytywnie na złagodzenie takich objawów jak: zaparcia, ból brzucha, skurcze jelit, wzdęcia i gazy, biegunka, uczucie braku wypróżnienia do końca. Stres nasila objawy, a niemożność wypróżnienia wzmaga ten stres i koło się zamyka. Pobyt w toalecie nie musi dostarczać dodatkowych zmartwień, wystarczy odpowiednio usiąść na sedesie.
Choroby jelita grubego
Regularne wypróżnianie i oczyszczanie jelita ze złogów pokarmowych, których zawartością są wszelkiego rodzaju bakterie, może ustrzec nas od wielu chorób zarówno samego jelita grubego, jak i innych dolegliwości.
Szczelina odbytu
Regularne wypróżnianie ogranicza powstawanie twardych złogów pokarmowych. Unikniemy w ten sposób nadmiernego rozciągania ścian jelita, na których dochodzi do krwawych pęknięć.
Intensywny tryb życia i stres wpływają na pracę Twojego układu trawiennego
Chcesz pozbyć się zaparć i odzyskać kontrolę nad swoim życiem?
Dla mamy kupa dziecka jest oznaką jego zdrowia i dobrego odżywiania
Radzimy: mamo zadbaj też o swoje zdrowie.
Praca nad swoim ciałem to odpowiednio zbilansowana dieta i regularny trening
Ważne jest też zadbanie o prawidłową pracę jelit poprzez regularne wypróżnianie.
Najnowsze artykuły
Jak prawidłowo korzystać z toalety?
Zaparcia czy wzdęcia to dolegliwości, które dokuczają wielu osobom. Jeśli zdarzają bardzo często, mogą doprowadzić nawet do raka jelita grubego! Jak sobie poradzić z tymi wstydliwymi problemami? Kiedy dokuczają nam zaparcia, sięgamy po preparaty, które mają rozwiązać problem. Niestety, im częściej są stosowane, tym gorzej działają. Ich przyjmowanie może także zaburzyć przyswajanie niektórych substancji odżywczych. […]
CZYTAJOdchudzanie a prawidłowe wypróżnianie
Czy wiedzieliście, że regularne wypróżnianie pomagania schudnąć? Prawidłowo oddawany stolec wspiera walkę ze zbędnymi kilogramami oraz korzystnie wpływa na ogólną kondycję organizmu. Odchudzanie to proces, który powinien przebiegać kompleksowo. Oznacza to, że walka z nadwagą powinna opierać się nie tylko o zdrową dietę oraz aktywność fizyczną, ale także wyregulowanie organizmu. Wlicza się to między innymi […]
CZYTAJ