7 czerwca 2019

Odchudzanie a prawidłowe wypróżnianie

odchudzanie

Czy wiedzieliście, że regularne wypróżnianie pomagania schudnąć? Prawidłowo oddawany stolec wspiera walkę ze zbędnymi kilogramami oraz korzystnie wpływa na ogólną kondycję organizmu.

Odchudzanie to proces, który powinien przebiegać kompleksowo. Oznacza to, że walka z nadwagą powinna opierać się nie tylko o zdrową dietę oraz aktywność fizyczną, ale także wyregulowanie organizmu. Wlicza się to między innymi prawidłowe wypróżnianie. Problemy takie jak oddawanie stolca z wysiłkiem oraz zaparcia mogą niekorzystnie wpływać na efekty odchudzania. Dlatego tak ważne jest zrozumienie znaczenia prawidłowego wypróżniania podczas zrzucania zbędnych kilogramów.

Odchudzanie a problem z zaparciami

Przyjmuje się, że prawidłowy cykl wypróżnień to od trzech razy na dobę do trzech razy w tygodniu. Rzadsze oddawanie stolca może sygnalizować zaparcia. Jeśli do tego towarzyszy nam ból i wysiłek podczas wizyt w toalecie albo krew lub śluz w kale – być może mamy do czynienie z poważniejszą choroba i należy udać się na konsultację lekarską. Jeśli jednak problem polega na rzadkim i  „ciężkim” wypróżnianiu prawdopodobnie przyczyną jest zwykłe zatwardzenie. Na szczęście w tym przypadku istnieją różne domowe sposoby na zaparcia, którymi możemy wspomóc się w domu.

W czasie odchudzania zaparcia mogą wynikać z nieprawidłowej diety. Zwłaszcza jeśli nasz jadłospis jest ubogi w błonnik pokarmowy odpowiedzialny za prawidłową pracę jelit i formowanie masy kałowej. Błonnik obecny jest między innymi w pełnoziarnistych produktach zbożowych, owocach i warzywach. Walcząc z zaparciami podczas odchudzania warto więc włączyć do swojej diety większą ilość produktów takich jak ciemne pieczywo, kasza, brązowy ryż, płatki owsiane oraz śliwki, jabłka, gruszki, suszone morele i orzechy.

Zaparcia i odchudzanie: pij dużo i uprawiaj gimnastykę

Sposobem na zaparcia podczas odchudzania jest także wypijanie odpowiedniej ilości płynów, szczególnie niegazowanej wody. Dostarczanie ciału przynajmniej 2 litrów wody dziennie wpływa na konsystencję stolca, który jest łatwiej wydalić. Dobrym rytuałem oddziałowującym korzystnie na pracę jelit jest picie codziennie rano szklanki ciepłej, ale nie gorącej wody z plasterkiem cytryny. Można także dodać do tego kubeczek kefiru czy maślanki bez cukru – nabiał również pomaga zwalczać zaparcia podczas odchudzania.

Ogromnie ważny jest także ruch. Aktywność fizyczna pobudza bowiem perystaltykę jelit i pomaga uregulować cykl wypróżnień. Jeśli odchudzasz się samą dietą, ale bez włączenia gimnastyki – koniecznie to zmień. Zwłaszcza, że takim działaniem spowalniasz metabolizm swojego organizmu, przez co organizm odkłada tłuszcz na „czarną godzinę” zamiast go spalać. Wystarczy nawet pół godziny intensywnego spaceru lub ćwiczeń aerobowych, by pobudzić jelita do pracy i pozbyć się zaparć.

Wypróżnianie a odchudzanie: zadbaj o prawidłowe nawyki

Nie zapominajmy przy tym jak ważna jest prawidłowa postawa ciała podczas wypróżniania. Wydalanie stolca ułatwia przyjęcie tzw. postawy anatomicznej – kąta ok. 35° pomiędzy linią nóg i tułowia. To zwyczajna pozycja „w kuckach”, która potrafi zdziałać cuda jeśli chodzi o walkę z zatwardzeniem podczas odchudzania. Odchudzając się nie zapominajmy więc, aby zadbać o zdrowie naszego organizmu, w tym układu trawiennego. Dzięki temu będzie on chodził jak perfekcyjnie naoliwiona maszyna.

Polecamy również

6 czerwca 2019

Domowe sposoby na zaparcia

Czy wiedzieliście, że regularne wypróżnianie pomagania schudnąć? Prawidłowo oddawany stolec wspiera walkę ze zbędnymi kilogramami oraz korzystnie wpływa na ogólną kondycję organizmu. Odchudzanie to proces, który powinien przebiegać kompleksowo. Oznacza to, że walka z nadwagą powinna opierać się nie tylko o zdrową dietę oraz aktywność fizyczną, ale także wyregulowanie organizmu. Wlicza się to między innymi […]
7 maja 2019

Problemy z jelitami utrudniają odchudzanie

Czy wiedzieliście, że regularne wypróżnianie pomagania schudnąć? Prawidłowo oddawany stolec wspiera walkę ze zbędnymi kilogramami oraz korzystnie wpływa na ogólną kondycję organizmu. Odchudzanie to proces, który powinien przebiegać kompleksowo. Oznacza to, że walka z nadwagą powinna opierać się nie tylko o zdrową dietę oraz aktywność fizyczną, ale także wyregulowanie organizmu. Wlicza się to między innymi […]