Domowe sposoby na zaparcia
Ludowa medycyna na wszystko ma swoje metody. Tradycyjne sposoby na zaparcia miały być naturalne, szybkie i przede wszystkim skuteczne. Czy i dziś sprawdzą się osławione suszone śliwki i siemię lniane?
Co to są zaparcia? Kiedy stosować domowe sposoby na zaparcia?
Zaparcie to zbyt niska częstotliwość wypróżniania się. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną prawidłowy rytm wypróżnień to przynajmniej raz dziennie lub nie rzadziej niż trzy razy w tygodniu. O zaparciu mówimy więc, kiedy stolec oddawany jest rzadziej niż dwa-trzy razy na tydzień. Wówczas w jelicie grubym zalega zwarta treść jelitowa, której nie jesteśmy w stanie samodzielnie wydalić. Zaparcia mogą trwać wiele dni i często towarzyszą im inne dolegliwości takie jak uczucie pełności, odbijanie, mdłości, brak apetytu, wzdęcia czy ból brzucha.
Zaparć nie należy lekceważyć. Mogą wynikać z przewlekłych chorób takich jak np. zespół jelita drażliwego. Długotrwałe problemy z wypróżnianiem należy zawsze skonsultować z lekarzem. Jeśli zaparcie występuje od krótszego czasu i nie towarzyszą mu niebezpieczne objawy, możemy spróbować domowych sposobów znanych medycynie naturalnej.
Sposoby na zatwardzenie: dieta bogata w błonnik i picie wody
Zdrowe nawyki to jeden z najbardziej skutecznych sposobów zapobiegania doraźnym zaparciom. Problemy z wypróżnianiem często pojawiają się po spożyciu ciężkostrawnych potraw zawierających dużo zwierzęcego tłuszczu oraz węglowodanów mącznych. Oddawanie stolca utrudnia też odwodnienie, zatem należy pilnować tego, aby pić regularnie wodę w ilości odpowiadającej potrzebom danego organizmu. W przypadku dorosłej osoby powinno być to co najmniej pięć szklanek wody dziennie.
Pomóc może wprowadzenie do diety więcej błonnik zawartego w produktach spożywczych takich jak płatki owsiane, suszone śliwki i inne suszone owoce, gruszki, jabłka, fasola, jęczmień, awokado czy kasza bulgur. Już wiele lat temu dowiedziono, że produkty bogate w błonnik rozpuszczają masy kałowe i ułatwiają ich wydalenie z organizmu. Jeśli zatem chcesz walczyć z zaparciem domowymi sposobami dobrym rozwiązaniem może być śniadanie składające się z owsianki na wodzie z dodatkiem jabłka, gruszki, suszonych śliwek i migdałów popite szklanką ciepłej wody z cytryną. Pomocne mogą okazać się też produkty nabiałowe: kefiry, niesłodzone maślanki lub jogurt naturalny.
Co na przeczyszczenie? Domowe mikstury
Domowym sposobem na zaparcia są także różnego rodzaju mikstury przygotowane z produktów, które możemy znaleźć w sklepach spożywczych lub tych ze zdrową żywnością. Jedną z najbardziej skutecznych przygotujesz zalewając 3 łyżki siemienia lnianego ciepłą wodą. Po kilku godzinach namaczania wypij miksturę przed snem. Możesz dodać także łyżkę oleju słonecznikowego, który ułatwia trawienie. Cenionym naparem pomagających w zaparciach jest także wywar z kopru włoskiego, a nawet…zwykła kawa.
Szukając informacji na temat domowych sposobów na zaparcia nie zapominajmy także o aktywności fizycznej. Wydalenie stolca mogą ułatwić proste ćwiczenia na mięśnie brzucha czyli popularne brzuszki wykonane np. w dwóch seriach po 10 powtórzeń. Można pokusić się także o próbę wyregulowania cyklu wypróżnień na przyszłość: codzienne o tej samej porze udaj się do toalety i spróbuj zmusić swój organizm do wydalenia resztek pokarmowych. Może Ci w tym pomóc urządzenie GOKO ułatwiające wypróżnianie poprzez wymuszenie anatomicznej postawy ciała podczas siedzenia na sedesie. Najważniejsze to jednak pamiętać o dobrych nawykach pokarmowych, piciu wody oraz regularnej aktywności fizycznej.