3 czerwca 2019

Zaparcia u dzieci jak leczyć?

Jak leczyć zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci zdarzają się bardzo często, jednak nigdy nie należy ich bagatelizować. Przede wszystkim warto im zapobiegać. Ale co zrobić, kiedy się pojawią? Zbilansowana dieta i aktywność fizyczna powinny wyeliminować większość problemów. Jeśli to nie pomoże, prawidłowe leczenie z pewnością szybko przyniesie ulgę dziecku.

Okresowe zaburzenia wypróżniania, jak również zaparcia u dzieci oznaczają zbyt długie przerwy pomiędzy wypróżnieniami. Nie da się określić konkretnego odstępu czasowego, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna. O zaparciach możemy mówić, gdy defekacja występuje dwa razy rzadziej niż normalnie i towarzyszy jej ból. Poznaj pozostałe objawy, które mogą sugerować, że dziecko ma zatwardzenie. Zapraszamy do lektury.

Z czego wynikają zaparcia u dzieci?

Zaparcia u dzieci mają bardzo różne podłoże. Często są wynikiem zmian w ich życiu. Mogą to być modyfikacje w diecie, takie jak wprowadzenie pokarmów stałych lub nowych składników do jadłospisu. Powodem powstawania zaparć jest także niedostateczne nawodnienie organizmu. Zdarza się także, że przyczyna tkwi w stresie związanym z odpieluchowaniem czy też pójściem do przedszkola.

Pierwszym objawem, jaki odczuwa dziecko podczas zaparć, jest ból związany z oddawaniem stolca. Od tej pory kojarzy wypróżnianie z bólem, więc zaczyna go unikać. Wtedy w jego organizmie gromadzi się coraz więcej stolca, przez co bańka odbytnicy rozciąga się, a mięśnie osłabiają, co dodatkowo utrudnia defekację. W niektórych przypadkach, gdy zaczyna zalegać duża ilość stolca, zaczyna on wyciekać bokami, powodując zabrudzenia na bieliźnie.

Jak pozbyć się zaparć u dziecka?

Jest kilka sposobów na to, aby pozbyć się zaparć u dziecka. Niektóre z nich warto stosować na co dzień, by zwyczajnie zapobiec problemom z wypróżnianiem. Najlepszym sposobem jest prawidłowa, zbilansowana dieta. Zaleca się wprowadzenie do jadłospisu składników bogatych w błonnik. Warto podawać dziecku przede wszystkim surowe owoce i warzywa. Oprócz tego świetne będą produkty pełnoziarniste oraz otręby, jogurty, rosół, a także kompoty z suszonych owoców (najlepiej śliwek). Z kolei w trakcie zaparć powinniśmy unikać podawania dziecku bananów, ryżu, jasnych makaronów, kaszy manny, białego pieczywa, kakao oraz czekolady. Do diety należy dołączyć też wodę i wykluczyć napoje słodzone.

Nieodzownym elementem codziennego planu dnia malucha powinna być aktywność fizyczna. Regularna dawka ruchu i świeżego powietrza jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka, a podczas zaparć okazuje się szczególnie istotna. Aby się ich szybko pozbyć, warto zadbać o systematyczne zajęcia ruchowe dla swojej pociechy. Niestety, wiele dzieci zażywa za mało ruchu, a przecież świetnie wpływa on na perystaltykę jelit. Mogą to być zabawy na placu zabaw, spacery, gry zespołowe itp. Każda aktywność będzie na wagę złota.

Co zrobić, gdy zaparcia się utrzymują?

Jeżeli problem zaparć u dziecka utrzymuje się, a nawet nasila pomimo zastosowania powyższych wskazówek, konieczna będzie wizyta u lekarza, który wprowadzi odpowiednie leczenie. Leki przepisywane na zaparcia mają za zadanie zmiękczyć stolec i sprawić, że jego oddanie będzie bezbolesne. Dzięki temu dziecko nie będzie już łączyło wypróżniania z czymś nieprzyjemnym.

Kuracja jest długotrwała i może potrwać nawet do miesiąca. Jej celem jest skuteczne uregulowanie procesu wypróżniania, dlatego leków nie wolno odstawiać, kiedy dziecko zacznie oddawać stolec. W trakcie leczenia również bańka odbytnicy musi powrócić do pierwotnego kształtu, co może trochę potrwać. Lekarz z czasem będzie zmniejszał dawki lekarstw, aż w końcu zdecyduje się na zakończenie leczenia.

Choć zaparcia wydają się niegroźną dolegliwością, u dzieci mogą powodować duży dyskomfort i wiele nieprzyjemnych problemów. Nie powinniśmy bagatelizować pierwszych problemów, ponieważ im szybciej uda nam się dostrzec dolegliwości naszego dziecka, tym szybciej się z nimi uporamy.

Polecamy również

22 maja 2019

Hemoroidy - jak im zapobiegać?

Zaparcia u dzieci zdarzają się bardzo często, jednak nigdy nie należy ich bagatelizować. Przede wszystkim warto im zapobiegać. Ale co zrobić, kiedy się pojawią? Zbilansowana dieta i aktywność fizyczna powinny wyeliminować większość problemów. Jeśli to nie pomoże, prawidłowe leczenie z pewnością szybko przyniesie ulgę dziecku. Okresowe zaburzenia wypróżniania, jak również zaparcia u dzieci oznaczają zbyt […]
11 marca 2019

W jaki sposób intensywny i stresujący tryb życia wpływa na funkcjonowanie naszych jelit?

Zaparcia u dzieci zdarzają się bardzo często, jednak nigdy nie należy ich bagatelizować. Przede wszystkim warto im zapobiegać. Ale co zrobić, kiedy się pojawią? Zbilansowana dieta i aktywność fizyczna powinny wyeliminować większość problemów. Jeśli to nie pomoże, prawidłowe leczenie z pewnością szybko przyniesie ulgę dziecku. Okresowe zaburzenia wypróżniania, jak również zaparcia u dzieci oznaczają zbyt […]