30 maja 2019

Wzdęcia przyczyny – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

wzdęcia

Wzdęcia są powszechną dolegliwością, która dotyka każdego z nas. To reakcja organizmu powstającą w układzie pokarmowym na skutek spożywania dużej ilości węglowodanów czy napojów gazowanych, ale nie tylko. Mogą się także tworzyć w momencie, gdy jesz w pośpiechu, nie przeżuwasz odpowiednio pokarmu i połykasz duże ilości powietrza.

Gazy dostają się do układu pokarmowego przez usta, a ich nadmiar w jelitach podnosi ciśnienie w jamie brzusznej przez co zazwyczaj obwód brzucha nieco nam się powiększa. Właśnie w taki sposób powstają wzdęcia. Zazwyczaj nie jest to powód do zmartwień, ponieważ można się z nimi uporać samodzielnie. Jeśli jednak zdarzają się dosyć często i szybko nie mijają, lepiej ich nie bagatelizować.

Przyczyny powstawania wzdęć – skąd się biorą?

Powody powstawania wzdęć mogą być naprawdę bardzo różne. Za najczęstsze wskazuje się jednak spożycie pokarmów, które mają działanie wzdymające. Są to w szczególności rośliny strączkowe, kapusta, cebula, a także surowe owoce, pszenica, owies, ziemniaki, buraki czy kukurydza. Niektórzy reagują wzdęciami również na słodycze, napoje gazowane oraz ostre i smażone potrawy. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe to najczęstsza przyczyna powstawania tych dolegliwości.

Zwiększone, wręcz niekontrolowane zasysanie powietrza ustami w trakcie spożywania posiłków również może być powodem powstawania wzdęć. Jeśli masz tendencję do takich dolegliwości, zadbaj o to, by zawsze znaleźć odpowiedni czas na jedzenie i spożywać je bez pospiechu. Najlepiej przygotowuj sobie mniejsze porcje i jedz je częściej.

Najczęstsze objawy wzdęć

Za najczęstsze przyczyny wzdęć uznaje się:

  • uczucie rozdęcia w brzuchu,
  • zwiększoną produkcję gazów w jelitach,
  • kłopoty z pozbywaniem się gazów,
  • nieprzyjemne uczucie dyskomfortu,
  • zaburzenia procesów trawiennych,
  • ucisk w podżebrzu spowodowany nagromadzonym powietrzem,
  • skurcze jelit,
  • odgłos przelewania się w jamie brzusznej.

Sposoby na wzdęcia – jak sobie z nimi poradzić?

Najlepszym sposobem na wzdęcia jest regularna aktywność fizyczna. Osoby prowadzące siedzący tryb życia mają większe skłonności do tych dolegliwości. Jeśli więc pracujesz przed komputerem, zafunduj sobie krótki spacer każdego dnia, dzięki któremu na pewno poczujesz się lepiej.

Nie możesz zapomnieć także o zdrowej diecie. Spożywanie dużej ilości węglowodanów, tłuszczy i cukrów nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu trawiennego. Potrawy ciężkostrawne zalegają w organizmie, wywołując wzdęcia. W zamian lepiej wzbogacić swoją dietę w błonnik (figi, morele i śliwki suszone, migdały, soja itp.) oraz prebiotyki (jogurty, kefiry, maślanki itp.).

Zadbaj również o to, by spożywać przynajmniej dwa litry wody dziennie. Napary z ziół także mają zbawienny wpływ na uregulowanie funkcjonowania układu trawiennego. Herbatki z mięty, kopru włoskiego, bazylii czy anyżu przyniosą Ci ulgę w krótkim czasie.

Wielu osobom pomagają też delikatne masaże brzucha, ponieważ skutecznie pobudzają jelita do pracy. Wykonuj wokół pępka okrężne ruchy dłonią, od czasu do czasu zmieniając nacisk. Zobaczysz, że poczujesz różnicę już po krótkim masażu. Na koniec możesz zastosować ciepły okład, który z pewnością rozluźni mięśnie.

Wzdęcia mogą być również kwestią nieprawidłowego wypróżniania. Aby usprawnić pracę jelit, zadbaj o prawidłową pozycję podczas wydalania. W tym celu warto zastosować urządzenie GOKO, które na pewno Ci w tym pomoże. To metoda znacznie lepsza dla naszego organizmu niż przyjmowanie leków. Mogą one bowiem rozregulować działanie układu trawiennego.

Jeśli wzdęcia utrzymują się przez długi czas, a nawet się nasilają i dodatkowo towarzyszą im silne bóle brzucha oraz skurcze jelit, nie lekceważ problemu. W tym przypadku wizyta u lekarza będzie konieczna.

Polecamy również

7 maja 2019

Problemy z jelitami utrudniają odchudzanie

Wzdęcia są powszechną dolegliwością, która dotyka każdego z nas. To reakcja organizmu powstającą w układzie pokarmowym na skutek spożywania dużej ilości węglowodanów czy napojów gazowanych, ale nie tylko. Mogą się także tworzyć w momencie, gdy jesz w pośpiechu, nie przeżuwasz odpowiednio pokarmu i połykasz duże ilości powietrza. Gazy dostają się do układu pokarmowego przez usta, […]
11 marca 2019

W jaki sposób intensywny i stresujący tryb życia wpływa na funkcjonowanie naszych jelit?

Wzdęcia są powszechną dolegliwością, która dotyka każdego z nas. To reakcja organizmu powstającą w układzie pokarmowym na skutek spożywania dużej ilości węglowodanów czy napojów gazowanych, ale nie tylko. Mogą się także tworzyć w momencie, gdy jesz w pośpiechu, nie przeżuwasz odpowiednio pokarmu i połykasz duże ilości powietrza. Gazy dostają się do układu pokarmowego przez usta, […]